środa, 1 czerwca 2016

Czy post jest zdrowy dla naszego ciala?

Muzułmanie nie poszczą ze względu na korzyści medyczne, które mają charakter wtórny. Post był i jest używany w medycynie ze względów medycznych, w tym do kontroli wagi. Jest świetną formą detoksynacji/oczyszczenia organizmu (pozbycia się toksyn), daje odpoczynek dla przewodu pokarmowego oraz zmniejsza stężenie lipidów.
Fizjologiczny skutek poszczenia uwzględnia niższy poziom cukru we krwi, obniżenie cholesterolu i obniżenie skurczowego ciśnienia tętniczego. W rzeczywistości, post w Ramadanie byłby idealną rekomendacją w leczeniu łagodnej do umiarkowanej/ stabilnej bez insulinowej cukrzycy, otyłości i nadciśnienia.
Podczas postu, spożycie cukrów maleje, tak jak i poziom cukru we krwi. To sprawia, że ciało wspiera się na dostarczaniu potrzebnych kalorii dla metabolizmu poprzez spalanie cukru zmagazynowanego w organizmie. Glikogen magazynowany w wątrobie i tłuszcze w tkankach są rozkładane i zamieniane w kalorie do produkcji energii potrzebnej dla organizmu. Powoduje to umiarkowany niedobór masy ciała. Dlatego, post jest uważany za wielką wartość dla osób z nadwagą i ze stabilną bez-insulinową cukrzycą.
Liczne badania dowiodły, że poziom cholesterolu we krwi w trakcie postu, a także skala zbierania się na ścianach tętnic spadły. To z kolei zmniejsza ryzyko ataku serca, udaru i uniemożliwia wzrost nadciśnienia. Niedobór tłuszczów we krwi przyczynia się do zmniejszenia kamieni żółciowych.

fot. www.realbuzz.com


Pamiętaj że to co pochodzi od Boga jest aktem Jego łaski i miłosierdzia, i tym co jest dla nas najlepsze!

Artykul w calosci pochodzi ze strony na fb "Islam Po Polsku".

3 komentarze:

  1. kolejne pytanie :) jak to jest z utrzymywaniem wagi w potocznym rozumieniu wszystko jest zakrywane bo bardzo dużo kobiety muzułmańskie jedzą i nic nie robią tylko się tuczą (obalajmy mity) w Egipcie w hotelach widząc ilości pochłanianych przez kobiety słodyczy, jedzenia byłam zniesmaczona zarówno ich wyglądem jak i trudem z jakim się już poruszały a jednocześnie będąc "na wiecznej diecie" zazdrościłam im trochę. Jak to jest z kanonami urody czy gruba kobieta też jest uważana za piękną ? czy dla męża wygląd muzułmanki ma znaczenie czy liczą się inne sprawy? Pozdrawiam Ajka

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiesz, w dawnych czasach faktycznie tuczono kobiety, bo szczuple byly uznawane za watle i slabe. :P To sie jednak zdecydowanie zmienilo i wszystkie panny na wydaniu dbaja o swoja linie. ;)
    Oczywiscie, ze wyglad sie liczy, chyba dla kazdego meza? Jednak nie jest to jedynym pozadanym atutem kobiety. No, moze poza niektorymi wyjatkami. ;)

    OdpowiedzUsuń