piątek, 27 maja 2016

Filmy o tematyce orientalnej, ktorych nie zapomne

Zbliza sie weekend. Zamierzam spedzic go glownie na kanapie, ogladajac filmy i zajadajac sie prazona kukurydza z karmelem w wykonaniu mistrza w tej dziedzinie, czyli mojego meza. ☺👌👍🎥🎬📺

Dla Was  przygotowalam liste filmow o tematyce orientalnej, ktore zrobily na mnie duze wrazenie. Oto moje propozycje:

- "Karmel"

 
Karmel przypomina najlepsze dokonania Pedro Almodóvara. Od hiszpańskiego mistrza młoda libańska reżyserka, Nadine Labaki, przejęła umiejętność pokazywania barwnego świata kobiecych relacji. Kobiety najlepiej obserwować w miejscach, gdzie czują się najbardziej swobodnie. Są wtedy skore do najintymniejszych zwierzeń. Wiedząc o tym, Nadine Labaki stworzyła czarujący film o pięciu zaprzyjaźnionych kobietach w różnym wieku, które zawsze spotykają się w salonie piękności w centrum Bejrutu. Barwny świat pełnokrwistych kobiecych postaci odsłaniających swoje sekrety przykuwa uwagę i fascynuje. Jest w nim oczywiście miejsce na pogawędki o seksie i problemach z mężczyznami, ale także na osobiste rozmowy o religii, niełatwych relacjach z bliskimi, poważnych problemach. Kobiety potrafią się wspierać i pomagają sobie w najtrudniejszych sytuacjach, na tym polega ich siła.- "Dokad teraz"
Bohaterkami filmu są mieszkanki małej, górskiej wioski targanej konfliktem między muzułmanami a chrześcijanami. Wśród kobiet są Takla, Yvonne i Amale, które nie chcą już dłużej godzić się na rozlew krwi i postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Choć dzieli je praktycznie wszystko - pochodzenie, religia i zwyczaje, mają wspólny cel - zakończyć wojnę. Zdesperowane wpadną na wiele zaskakujących rozwiązań. 


- "Glowa w mur"Niedoszły samobójca zawiera fikcyjne małżeństwo z dziewczyną, która chce wyrwać się spod władzy konserwatywnej rodziny. - "Obca"
Maltretowana przez męża Umay (Sibel Kekilli) ma już dość. Wraz z pięcioletnim synkiem ucieka ze Stambułu, by szukać schronienia u rodziny w Berlinie. Nagrodzony na Berlinale film zadaje pytanie - jakiego poświęcenia jest warta własna niezależność?


- "Rozstanie"
Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.
- "Dziewczynka w trampkach"

 
Wadjda ma 10 lat i marzy o rowerze, choć w jej kraju kobietom nie wolno prowadzić żadnych pojazdów. Żeby zdobyć na niego pieniądze, zbuntowana dziewczynka bierze udział w konkursie recytatorskim Koranu.  

- "Co wiesz o Elly?"

 

Ahmad, Irańczyk mieszkający w Niemczech, postanawia odwiedzić swoich przyjaciół. Właśnie zakończył nieudane małżeństwo z Niemką i oświadczył, że wolałby związać się z Iranką. Jego przyjaciele organizują wypad nad Morze Kaspijskie. Sepideh, kobieta z grupy bez pytania bierze ze sobą Elly, pracującą w żłobku. Panuje przyjacielska i radosna atmosfera. Przyjaciele powoli domyślają się, dlaczego Sepideh zabrała ze sobą znajomą. Podczas sztormu dziewczyna przepada w dziwnych okolicznościach. Młodzi ludzie nie wiedzą, co mają zrobić, nie mają nawet kontaktu do najbliższych dziewczyny.

-  "Monsunowe wesele"Współczesne Delhi. Szanowana rodzina z klasy średniej szykuje się do wesela córki. Z różnych stron świata zjeżdżają się krewni, ekipa robotników przygotowuje dom na wielkie przyjęcie. Pod fasadą rodzinnej harmonii kryją się jednak erotyczne napięcia, sekretne romanse, zadawnione pretensje, a także pewna wstydliwa tajemnica.... Im bliżej weselnej fety, tym trudniej ukryć długo skrywane emocje.- "Nazywam sie Khan"
Muzułmanin Khan posądzony o terroryzm postanawia spotkać się z prezydentem USA, by osobiście wyjaśnić mu nieporozumienie.- "Dwa ognie"

 


Młoda kobieta wraz z córką ucieka przed handlem dziećmi na Białorusi i trafia do obozu dla uchodźców w północnej Szwecji. Walcząc o przetrwanie staje się łatwą ofiarą otaczającego ją obcego świata. Wkrótce będzie musiała zmierzyć się z ekstremalnymi wyborami życiowymi, które obrócą jej życie w koszmar.- "W Kairze"


Wyczekująca spotkania z mężem kobieta zaczyna czuć coś więcej niż sympatię do swojego opiekuna, który towarzyszy jej w Kairze.- "Pogorzelisko"

 

Zgodnie z ostatnią wolą matki bliźnięta Simon i Jeanne wyruszają na poszukiwanie swojego ojca i brata, by dostarczyć im zapieczętowane listy.Opisy filmow oraz zdjecia: www.filmweb.pl

4 komentarze:

  1. Super propozycje!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja lubię jeszcze filmy: "Zakazana żona" i "Szepty pustyni" ;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja polecam również filmy: "Szepty pustyni" i "Zakazana żona" :-)

    OdpowiedzUsuń