czwartek, 14 kwietnia 2016

Rozmowa telefoniczna


Wersja polska:

A. Czesc, jak sie masz?
B. Dobrze, a ty?
A. Dzieki, tez dobrze. Sluchaj...(po czym zazwyczaj przechodzi sie do sedna).



fot. http://beautifulislamicquotes.tumblr.com/


Wersja arabska:

A. Salam alejkum bracie!
B. Wa alejkum assalam wa rahmatullah wa barakatu bracie!
A. Jak sie masz? Jak twoja rodzina? Wszyscy zdrowi? Twoja matka zdrowa? A zona? A dzieci? Co u twoich rodzicow?
B. Dzieki Bogu wszystko w porzadku! Co u ciebie? Jak twoja rodzina: zona, dzieci, bracia, siostry - zdrowi? Cala rodzina w porzadku?
A. Alhamdulillah wszystko dobrze. Niech cie Bog blogoslawi i obdarzy zdrowiem i szczesciem! Niech Bog ma w opiece twoja rodzine! In shaa Allah!
B. In shaa Allah! Niech cie Allah ma w Swej opiece i obdarzy zdrowiem i blogoslawienstwem cala rodzine (mame, tate, wujka, dziadka itd. 馃槀 )!

A kto mowi?

niedziela, 10 kwietnia 2016

Domowa baklawa (baklava)

Kiedys obiecalam prosty przepis na domowa baklawe. Odziedziczylam go od mojej tesciowej i teraz przekazuje go Wam. smile emoticon





Baklawa z orzechami

Skladniki na mase orzechowa:
- 250g obranych migdalow
- 150g orzechow wloskich
- 1 lyzeczka cynamonu
- 1/4 lyzeczki mielonych gozdzikow
- 2 lyzki cukru
- szczypta soli


Skladniki na ciasto:
- opakowanie ciasta filo
- roztopione maslo do smarowania


Skladniki na syrop:
- 1 1/4 szklanka cukru
- 3/4 szklanki wody
- 1/3 szklanki miodu
- lyzka soku z cytryny


Zaczynamy od ugotowania syropu. Wszystkie skladniki laczymy w garnku i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy tak dlugo, az na powierzchni pojawia sie babelki. Po ugotowaniu odstawiamy syrop do ostygniecia.

Robimy nadzienie. Orzechy mielimy w blenderze, dodajemy cukier, sol, cynamon i gozdziki. Mieszamy do polaczenia skladnikow.

W formie do pieczenia ukladamy kilka warstw ciasta filo, kazdy plat smarujac dokladnie maslem. Posypujemy rownomiernie 1/3 masy orzechowej. Znow ukladamy kilka warstw ciasta, posypujemy 1/3 masy orzechowej. I ponownie kilka warstw ciasta, reszte orzechow i na wierzch ciasto. Nie zapomnijcie o smarowaniu maslem. wink emoticon

Czyli tak: ciasto -orzechy-ciasto-orzechy-ciasto-orzechy-ciasto. 馃槅馃榾馃榿

Ostrym nozem kroimy na male kawalki (trojkaty, romby) i wstawiamy do piekarnika na 180 stopni, niech sie piecze, az nabierze zlotego koloru. Po wyjeciu z piekarnika natychmiast polewamy zimnym syropem - powinno skwierczec! Jesli skwierczy, ladnie pachnie i cieszy oczy, to mabruk! Znaczy to, ze dobrze Wam poszlo. smile emoticon

Kazdy kawalek posypujemy szczypta mielonych pistacji.

Podawac po calkowitym ostygnieciu z gorzka herbata. 

Fot. www.foodfolksandfun.net Niestety, nie mialam wlasnego zdjecia.

pi膮tek, 8 kwietnia 2016

Biryani z kurczakiem

Biryani, choc nie jest potrawa arabska, jest przez  arabskie gospodynie z krajow Zatoki Perskiej czesto i chetnie serwowane. Szczegolnie na roznego rodzaju uroczystosciach rodzinnych cieszy sie ono spora popularnoscia. Nic dziwnego, bo jest naprawde pyszne.






Nie mialam wiec wyboru i tez musialam sie nauczyc, jak przyrzadza sie biryani, moja ulubiona potrawe. Z pomoca przyszla mi kolezanka, ktorej maz Pakistanczyk przekazal przepis na fantastyczna wersje tego specjalu (ale tez ostra,wiec trzymajcie wode w pogotowiu). :P



 





 Biryani podane z jogurtem naturalnym.




Skladniki na 6 porcji:

- 2 piersi z kurczaka *
- 3 srednie ziemniaki
- 3 pomidory
- 1 duza cebula
- szklanka jogurtu naturalnego
- zielone chilli **
- 1 opakowanie przyprawy do biryani ***
 - pol garsci lisci swiezej kolendry
- pol garsci lisci swiezej (ewentualnie suszonej) miety
- 3 kubki ryzu basmati
- oliwa
- szczypta kurkumy
- sol

* Wedlug znawcow, mieso do biryani powinno byc z koscia, jednak ja upodobalam sobie sama piers z kurczaka. Jesli Wy wolicie z koscia, potrzebny bedzie do powyzszego przepisu jeden maly kurczak.
**Biryani wedlug kuchni pakistanskiej jest bardzo ostra potrawa, jesli wolicie mniej pikantna wersje, pomincie chilli (3 sztuki to naprawde duzo!).
***Przyprawa do  biryani sama w sobie jest ostra, wiec mozecie dac jej mniej (ja daje 1/3 opakowania).




Pomidory dodane do sosu.

 Liscie miety i kolendry dodane do sosu na sam koniec gotowania.



Warstwy ryzu i sosu ulozone w garnku, ostatnia wartwa posypana odrobina kurkumy.


Garnek owiniety folia aluminiowa, trzeba jeszcze przykryc pokrywka.


Do duzego rondla wlac oliwe (tyle, by zakryc dno). Wrzucic drobno pokrojona cebule, a gdy nabierze zlotego koloru, dodac pokrojonego kurczaka. Smazyc przez okolo 5 minut, po czym dodac pokrojone w kostke ziemniaki. Przykryc i mieszac delikatnie od czasu do czasu, by nie przywarlo, uwazajac jednoczesnie, by ziemniaki sie nie rozpadly (mieszac od dolu do gory). Smazyc dalej przez  15 minut.
W tym czasie nastawic w garnku 3 szklanki osolonej wody. Gdy sie zagotuje, gaz zmniejszyc do minimum i dodac wczesniej przeplukany ryz. Przykryc i gotowac, az woda calkiem wyparuje (ryz bedzie nieco twardy - taki wlasnie ma byc).
Teraz do kurczaka dodac pokrojone w cwiartki pomidory, przyprawe i jogurt, wymieszac i dusic, az pomidory beda miekkie (mieszac od czasu do czasu, zeby nie przypalic). Na koniec dodac miete, kolendre i chilli.
Do duzego garnka wlac 5 lyzek oliwy i ulozyc warstwe ryzu na spodzie, na to dac  warstwe przygotowanego sosu (polowe), kolejna warstwe ryzu, reszte sosu i na sama gore ryz. Posypac gdzieniegdzie szczypta kurkumy, dzieki czemu ryz bedzie mial dwa kolory.
Garnek przykryc folia aluminiowa, by nie wydostawala sie para, przykryc pokrywka i postawic na malym gazie na okolo 10 minut.
Po tym czasie, gdy ryz bedzie juz w pelni gotowy, wymieszac calosc od gory do dolu, tak by nie polamac ryzu.
Podawac z  zimnym jogurtem naturalnym, ktory zlagodzi ostrosc przypraw.



Oto przyprawa, z ktorej skorzystalam. Nie musicie kupowac dokladnie takiej samej, gdyz jest wielu producentow podobnych mieszanek. Wazne jednak, by byla to przyprawa do biryani. W Polsce mozna kupic online lub w sklepach orientalnych, a takze w dobrze wyposazonych supermarketach. Natomiast bardziej wtajemniczeni w tajniki kuchni indyjskiej/pakistanskiej potrafia sami stworzyc mieszanke przypraw do biryani. :)


czwartek, 7 kwietnia 2016

"Makarona beszamel" - egipska zapiekanka z makaronu

Egipcjanie kochaja beszamel. W naszym domu rowniez gosci on czesto - na przyklad w postaci egipskiej zapiekanki z makaronu, miesa mielonego i wspomnianego juz sosu. Brzmi prosto, ale naprawde...bedziecie sie zajadac! 












Skladniki:

- opakowanie makaronu typu rurki (penne)
- 200g mielonej wolowiny
- cebula
- 2 zabki czosnku
- 2 lyzki koncentratu pomidorowego
- pieprz czarny
- cynamon
- mielone ziele angielskie
- kurkuma
- mielona czerwona papryka
- ser smietankowy lub zolty


Na beszamel (1,5 litra):
- 1,5 litra mleka
- 12 lyzek masla
- 12 lyzek maki
- galka muszkatalowa
- pieprz czarny
- sol





Makaron ugotowac al dente.

Mieso podsmazyc z cebula, czosnkiem, przyprawami oraz koncentratem pomidorowym, dodanym pod koniec smazenia. 

Ugotowac beszamel: maslo roztopic, dodac make i starannie wymieszac do polaczenia skladnikow, tak by nie bylo grudek. Wlac mleko i przyprawy i mieszajac doprowadzic do wrzenia. Sos powinien byc dosc gesty. 
Do naczynia zaroodpornego wlac beszamel - tyle, by zakryc dno. Nastepnie wylozyc  polowe makaronu, na to mieso i na gore znow makaron. Zalac  reszta sosu, ktorego powinno byc tyle, by w zupelnosci zakryc makaron.Posypac delikatnie serem.
Piec w 180 stopniach Celsjusza przez okolo 40 minut.


Po wyjeciu z piekarnika zapiekanka moze byc jeszcze nieco plynna, dlatego warto poczekac, az wystygnie i odgrzac ja na nowo, by mozna bylo ja pokroic i sie "trzymala". Lepiej wiec przygotowac ja nieco wczesniej.


Do zapiekanki mozna podac keczup, musztarde, sos Tabasco, a takze (wrecz obowiazkowo ;) ) kiszone ogorki. :)